Wynajem długoterminowy - czy się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na wynajem długoterminowy firmowych samochodów. Skłania ich ku temu niesamowita wygoda tego typu finansowania, kompleksowa obsługa auta przez firmę wynajmującą, a także brak konieczności wykupu i późniejszej sprzedaży auta pod koniec trwania umowy. Sprawdź, czy wynajem długoteminowy się opłaci czy powinieneś się na niego zdecydować.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Dynamicznie rosnąca popularność usługi długoterminowego wynajmu samochodów sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców zaczyna interesować się tą niezwykle wygodną formą finansowania auta. Z prawnego punktu widzenia wynajem długoterminowy to nic innego, jak leasing operacyjny bez wykupu auta pod koniec trwania umowy - choć oczywiście przedsiębiorca może zdecydować się na późniejszy wykup wynajmowanego auta.

Podczas sporządzania warunków umowy przedsiębiorca samodzielnie dopasowuje do swoich preferencji zakres umowy pod względem wpłaty własnej, okresu finansowania czy dodatkowych pakietów, takich jak: Assistance, dodatkowe ubezpieczenie czy dwa komplety opon z ich dwukrotną wymianą w ciągu roku. Poza oferowaniem dodatkowych pakietów firma wynajmująca obliguje się do kompleksowej koordynacji szkód, serwisu i wszelkich napraw, rejestracji auta, wykonywania okresowych przeglądów technicznych czy wykupienia polisy OC i AC na samochód. W zamian najemca zobowiązany jest do regularnego opłacania comiesięcznych, ustalonych rat abonamentowych.

 

Co się bardziej opłaca - leasing czy wynajem?

Polacy wciąż bardzo chętnie decydują się na niezwykle rozpowszechniony w naszym kraju leasing - zwłaszcza operacyjny. Według Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów leasing wykorzystywany jest do finansowania 79% nowych aut firmowych. Z kolei 21% firm nabywających nowe auto służbowe wybiera wynajem długoterminowy.

Zastanawiasz się, co się bardziej opłaca - leasing czy wynajem? Na przykładzie Opla Astry V 1.4 T biorąc pod uwagę wszystkie koszty wchodzące w skład finansowania nowego auta, według symulacji, całkowity koszt netto w okresie 3 lat różni się między leasingiem i najmem o lekko ponad 2 tys. złotych na korzyść najmu. W kalkulacjach uwzględniono: cenę netto, podatek VAT, wpłatę wstępną i raty, pełny pakiet ubezpieczeń, koszt opon i ich wymiany, koszty serwisowania, rejestracji, wykupu i późniejszej odsprzedaży auta w przypadku leasingu.

 

Wynajem długoterminowy - czy się opłaca przedsiębiorcom?

Wynajem długoterminowy ma wiele zalet, które przemawiają za tą formą finansowania służbowego samochodu. Najem jest świetnym wyborem dla firm, które chcą uzyskać transparentne i stałe koszty finansowania, nie chcą martwić się o utratę wartości pojazdu w czasie, a także preferują komfortowe rozwiązania. Zatem, czy wynajem długoterminowy się opłaca? Oczywiście! Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie? Skonfiguruj parametry wybranego modelu auta oraz jego finansowanie do potrzeb własnego biznesu. Masz pytania? Skontaktuj się z naszymi doradcami!

Zobacz inne wpisy