Leasing finansowy

Leasing finansowy jest dość rzadko stosowany ze względów podatkowych. Nie jest on traktowany jako usługa, lecz jako dostawa towaru, co skutkuje tym, że z pierwszą ratą trzeba zapłacić z góry cały VAT razem z odsetkami. Kolejną ważną cechą takiego leasingu jest brak wykupu, tutaj leasingobiorca staje się właścicielem leasingowanego pojazdu z momentem zapłacenia ostatniej raty. Leasing finansowy najczęściej wybierany jest, gdy przedmiot sprzedawany jest bez VAT lub stawka amortyzacji przedmiotu jest bardzo niska. Ponadto ten typ leasingu wybierają firmy, które chcą skorzystać z jednorazowej amortyzacji przedmiotu leasingu.

Jakie są zalety leasingu finansowego?

Stawka VAT, taka sama jaką objęty jest przedmiot leasingu

Skutkuje to tym, że np. finansując pojazd, na który sprzedający wystawia fakturę z VAT zwolnionym, nie zapłacimy w ogóle podatku.

Brak ograniczeń w zakresie trwania umowy

Umowa leasingu finansowego może trwać teoretycznie od miesiąca do nieokreślonej daty, choć w praktyce zazwyczaj nie dłużej niż 5 lat.

Pozyskanie środków trwałych przy minimalnym udziale kapitału firmy

W leasing można wziąć pojazdy lub inne środki trwałe, na które w danym momencie firma nie może sobie pozwolić lub byłoby to duże obciążenie dla jej budżetu.

Możliwość jednorazowej amortyzacji lub/i odliczenia VAT-u

Przedsiębiorca może jednorazowo zaliczyć w koszty całą wartość leasingowanego przedmiotu, o ile nie jest to samochód osobowy.

Odpisy amortyzacyjne

To leasingobiorca jest właścicielem pojazdu więc to po jego stronie leży obowiązek amortyzacyjny.

Brak wykupu

Wraz z zapłaceniem ostatniej raty, leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu.

Zamów kontakt

Charakterystyka produktu

Koszty firmy i podatki

W leasingu finansowym to leasingobiorca amortyzuje pojazd, ale w koszty oprócz odpisów amortyzacyjnych może zaliczyć tylko odsetki od rat. Czynsz inicjalny nie może być zaliczony do koszów uzyskania przychodu. VAT należy zapłacić od całości transakcji na samym początku.

Wykup przedmiotu leasingu

Wraz z zapłaceniem ostatniej raty, leasingowany przedmiot staje się własnością leasingobiorcy. To, jak zaksięgowany zostanie przedmiot leasingu zależy od wysokości ostatniej raty, jak i innych czynników.

Jeżeli chcesz dowiedzieć więcej o tym, jakie skutki ma wykup pojazdu w leasingu finansowym to skontaktuj się z nami lub przeczytaj nasz artykuł.

Kiedy opłaca się leasing finansowy?

Leasing finansowy jest korzystny dla firm, które chcą:
- leasingować środki trwałe sprzedawane bez VAT;
- leasingować środki trwałe objęte niską stawką VAT np. sprzęt medyczny 8%;
- jednorazowo odliczyć cały VAT od transakcji lub/i jednorazowo zamortyzować przedmiot leasingu;
- leasingować przedmioty objęte niską stawką amortyzacji np. 7% dla jachtów czy 2,5% dla silosów zewnętrznych.
Nie wiesz, czy leasing finansowy będzie najlepszy dla Twojej firmy? Skontaktuj się z nami!

Leasing finansowy a operacyjny

W leasingu finansowym to leasingobiorca amortyzuje pojazd, ale w koszty oprócz odpisów amortyzacyjnych może zaliczyć tylko odsetki od rat. Kolejnym istotnym faktem jest to, że VAT należy zapłacić w całości już na początku zawarcia umowy. W leasingu operacyjnym do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wszystkie koszty związane z leasingiem, a VAT naliczany jest proporcjonalnie z każdą miesięczną ratą. Ponadto leasingowany pojazd nie stanowi majątku firmy, więc to po stronie leasingodawcy leży jego amortyzacja.

Jeżeli chcesz dowiedzieć więcej o różnicach pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym to skontaktuj się z nami lub przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego warto wybrać nas?

Zyskasz czas i oszczędzisz pieniądze

Znajdziemy Twój wymarzony samochód w cenie znacznie niższej od tej, którą myślałeś, że zapłacisz. Dzięki usłudze auta z rabatem oszczędzasz czas i pieniądze.

Otrzymasz szereg korzyści

Korzystając z naszej usługi zakupu auta z rabatem, otrzymujesz: jazdę próbną, brak ukrytych kosztów, możliwość dostawy auta pod Twój dom, minimum formalności oraz gwarancję producenta.

Doradzimy Ci najlepsze rozwiązania

Posiadamy dogłębną wiedzę finansową i motoryzacyjną, a ponadto spore doświadczenie handlowe. To wszystko sprawia, że jesteśmy znacznie lepszymi negocjatorami cen niż konkurencja.

Jak wziąć auto w leasing?

Skontaktuj się z nami w sprawie kredytu

  • Zadzwoń do nas
  • Zamów rozmowę
  • Napisz email
  • Napisz na czacie